Justa Justa
588
BLOG

Życie wśród gejzerów

Justa Justa Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Koło Rotorua leży osada o nazwie Whakarewarewa. To właściwie skrót nazwy, która w całości brzmi "Te Whakarewarewatanga o Te Ope Taua a Wahiao" co oznacza "Miejsce zgromadzenia armii Wahiao". Wahiao był wodzem, który trzysta lat temu zgromadził na tym terenie wojska, aby pomścić śmierć swego ojca i po tym wydarzeniu osada przyjęła taką nazwę.

Życie wśród gejzerów

Wiadomości te wyczytałam z mapki, którą otrzymałam wraz z biletem wstępu i poleceniem, żeby się spieszyć, bo zaraz zaczyna się przedstawienie. Popędziłam więc biegiem na drugi koniec wioski. Grupa Te Pakira daje tu półgodzinne przedstawienia dwa razy dziennie - ja zdążyłam akurat na popołudniowe o 14-tej.

Życie wśród gejzerów

Podczas przedstawienia można było posłuchać zarówno tradycyjnych jak i bardziej współczesnych pieśni maoryskich, a także obejrzeć kilka tańców, m.in. kobiecy Poi z piłeczkami na różnej długości linkach:

Życie wśród gejzerów

oraz wojenny taniec Haka - ten sam, który wykonuje nowozelandzka reprezentacja rugby All Blacks przed swoimi meczami:

Życie wśród gejzerów

Po skończonych występach ruszyłam na zwiedzanie okolicy. Przy budynku, w którym odbywały się występy, zaczynała się ścieżka spacerowa wiodąca na wzgórze, skąd rozpościerał się widok na wioskę:

Życie wśród gejzerów

oraz na sąsiadujące z nią gejzery, z których największy Pohutu dał właśnie popis swoich możliwości:

Życie wśród gejzerów

Dalej ścieżka wiodła w dół wokół Zielonego jeziora (Roto Kanapanapa),

Życie wśród gejzerów

przez parujące jezioro Tamaheke,

Życie wśród gejzerów

teren pełen dymiących dziur i bulgocących bajorek błotnych

Życie wśród gejzerów

i kończyła się przy kościele anglikańskim na zachodnim krańcu osady. Anglikanizm przywędrował do wioski wraz z mieszkańcami terenów sąsiadujących z wulkanem Tarawera, którzy po jego wybuchu w 1886 znaleźli tu schronienie.

Życie wśród gejzerów

Po porannej wycieczce do jaskinii Waitomo i po przechadzce ścieżką widokową mój brzuch coraz gwałtowniej zaczął się domagać czegoś konkretnego. Zerknęłam więc na mapkę i skierowałam kroki do baru Neda (na zdjęciu w dole po prawej).

Życie wśród gejzerów

Wakarewarewa nie jest skansenem, jest żyjącą osadą, której mieszkańcy kultywują zwyczaje maoryskie, jednocześnie dając turystom możliwość przyjrzenia się im bliżej. Jedną z najciekawszych tradycji jest "hangi" - jedzenie przygotowywane na geotermalnej parze i gotowane w gorącym źródle Parekohuru.

Życie wśród gejzerów

Cały zresztą teren, zarówno wokół, jak i w centrum wsi, wrze, bulgocze i paruje.

Życie wśród gejzerów

Tryskająca z wnętrza ziemi woda może mieć temperaturę nawet ponad 100 stopni Celciusza.

Życie wśród gejzerów

Nic więc dziwnego, że mieszkańcy wykorzystują naturalne ciepło źródeł zarówno do celów kulinarnych jak i higienicznych. Ze wspólnych łaźni "olejowych" korzystają wszyscy, od najmłodszych do najstarszych, wcześnie rano bądź późno wieczorem. Kąpiele te są korzystne dla zdrowia, gdyż woda geotermalna jest bogata w minerały i ma właściwości lecznicze.

Życie wśród gejzerów

Zabudowa wsi jest lekka, drewniana i raczej współczesna.

Życie wśród gejzerów

Widać jednak również tradycyjną maoryską ornamentykę, szczególnie na najważniejszych budynkach, takich jak np. kościoły. Ponad stuletni kościół katolicki prezentuje się wprawdzie z zewnątrz skromniej niż świątynia anglikańska,

Życie wśród gejzerów

jego wnętrze jednak nie pozostawia wątpliwości co do przynależności etnicznej budowniczych.

Życie wśród gejzerów

Najbardziej okazałą budowlą jest jednak rodowy dom spotkań Whare Tipuna. Na jego szczycie umieszczony jest Wahiao - wielki przodek rodzin mieszkających w Wakarewarewa.

Życie wśród gejzerów

Drugim budynkiem otaczanym szczególną estymą jest Tuhoromatakaka - dom Maggie Papakura, jednej z najbardziej znanych i cenionych maoryskich przewodniczek.

Życie wśród gejzerów

Maggie Papakura zmarła w 1930 roku w Oxfordzie i została tam pochowana, zaś rok później w wiosce został wzniesiony na jej cześć pomnik.

Życie wśród gejzerów

Obok pomnika został pochowany jej syn Te Aonui Dennan i jego żona Rangi, również znana przewodniczka. Wielu cenionych przewodników wydała z siebie ta ziemia, o czym świadczą napisy na płytach nagrobnych na tutejszym cmentarzu.

Życie wśród gejzerów

Kapitan James Cook, po przybyciu do Nowej Zelandii i nawiązaniu pierwszych kontaktów z Maorysami, napisał w XVIII wieku w swoim dzienniku: "To dzielni, otwarci, wojowniczy ludzie, wolni od zdrady". Sam będąc człowiekiem o otwartym umyśle i niezależnych sądach, potrafił tę maoryską szlachetność i otwartość zauważyć i docenić. Mieszkańcy Whakarewarewa w 1886 roku, po wybuchu wulkanu Tarawera, otwarli swe gościnne progi zarówno dla uciekinierów z kataklizmu, jak i dla pierwszych turystów, chcących poznać ich życie wśród gejzerów. I tak pozostało do dzisiaj.

Życie wśród gejzerów

Justa
O mnie Justa

Kraków to pryzmat, Przez który pięknieje ojczyzna J.Sztaudynger Dziękuję za prezenty: 4Poryroku - za jurajskiego kwiatka Andrzejowi Budzykowi - za psaka Her Manowi - za mecz Intuicji - za ukochaną płytę Kate1 - za zagadkę świąteczną ;) Pannie Wodziannie - za notkę justowną Telokowi - za Skaldów (cija) Telokowi - za Białego Anioła (z okazji) Telokowi - za Vivaldiego (bez okazji) Telokowi - za duuużo zdrowia Telokowi - za obrazki Telokowi - za ptaszki Telokowi - za płomień uczuć (platonicznych oczywista) Telokowi - za muzyczkę Tichemu - za poezję prozą Zaplutemu Antyeuropejczykowi - za rewiry

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości